Zakup laptopa, wybrać nowy czy używany?
Zakup laptopa, wybrać nowy czy używany?

Zakup laptopa, wybrać nowy czy używany?

Kupowanie laptopa przypomina kupowanie samochodu i zależy od osobistych preferencji. W dzisiejszych czasach komputery opanowały niemal każdą dziedzinę życia i ciężko sobie wyobrazić życie bez nich. Komputer to podstawowe narzędzie pracy oraz rozrywki. Ludzie często sięgają po mobilne urządzenia takie jak laptopy, ponieważ można z nich skorzystać niemalże wszędzie w dowolnej chwili. Rynek oferuje od groma ofert z nowym i używanym sprzętem, co zatem jest lepsze? Na to i inne często zadawane pytania postaramy się odpowiedzieć w artykule.

Nowy nie znaczy lepszy...

Choć nowe laptopy do najtańszych nie należą, to i tak w większości przypadków udamy się to elektromarketu lub salonu to po aby zakupić nowy sprzęt i za niego przepłacić. Mamy wtedy większe pewność, że nasz egzemplarz będzie niezawodny, a dodatkowo otrzymamy gwarancje. Niestety, nowy sprzęt też się psuje i to coraz częściej. Jeśli decydujemy się na zakup laptopa nowego, wybierajmy sprawdzonych producentów, takich jak DELL, LENOVO czy HP. Nie dajemy się porwać kosmicznemu wyglądowi i kilku dobrym parametrom. Do wielu egzemplarzy bardzo trudno o części zamienne, a w przypadku nieuznanej reklamacji koszty naprawy mogą przewyższyć wartość naszego laptopa.

Używany lepszy od nowego

Jeśli chcesz zaoszczędzić kilkaset złotych, używany laptop z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Nie musisz się również obawiać kosztów serwisu w razie awarii, wiele sklepów obejmuje sprzedawany sprzęt kilku miesięczną gwarancją. Zazwyczaj mamy do czynienia z 12 miesięcznym okresem gwarancji. Co nie znaczy, że musimy się obawiać o prawidłowe działanie takiego laptopa, wręcz przeciwnie. Profesjonalne serwisy zazwyczaj sortują i oceniają urządzenia na podstawie wyglądu i funkcjonalności. Wiele z nich rozkłada się na części, sprawdzając, czy nie ma uszkodzonych elementów. Sprawdza się baterie, jakości ekranu, zasilania, poluzowanych połączeń, dysku twardego i napędu optycznego.

Warto zaznaczyć, że wiele poleasingowych laptopów było używanych do pracy biurowej, więc przy odrobinie szczęścia możesz trafić egzemplarz, który wygląda niemalże jak nowy. Zakładając, że mamy do wydania 1000 zł na laptopa, jest pewne, że w tej cenie nie znajdziesz nowego sprzętu o tych samych albo chociaż zbliżonych parametrach. Dlatego decydując się na zakup używanego laptopa warto rzucić okiem na rynek wtórnych urządzeń, wydajność i jakość takiego sprzętu może się okazać drastyczna względem nowego laptopa.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl