Jaki laptop dla ucznia na rok szkolny 2022/23?

Jaki laptop dla ucznia na rok szkolny 2022/23?

Laptop – nowoczesny sprzymierzeniec każdego ucznia

Obecnie trudno wyobrazić sobie skuteczną naukę bez laptopa, co dobitnie potwierdziła pandemia koronawirusa. Przejście na zdalny tryb nauczania spowodowało konieczność posiadania sprawnych komputerów przenośnych. Zresztą nie wolno wykluczyć tego, że niektóre zajęcia wciąż będą odbywały się w trybie zdalnym. Ponadto laptop dla ucznia na 2022 rok i kolejny jest również niezbędny do wypełniania testów czy przygotowywania prezentacji. Spora część nauczycieli życzy też sobie, aby niektóre prace domowe przesyłać drogą mailową. Wypada w tym miejscu przypomnieć także o tym, że tradycyjne dzienniki lekcyjne zostały zastąpione elektronicznymi – bez odpowiedniego komputera dziecko nie będzie miało dostępu do panelu ucznia, gdzie zamieszczane są m.in. ważne ogłoszenia.

 

 

Laptopy dla ucznia na rok szkolny 2022/2023

Dobry laptop dla ucznia – jaki powinien być?

Najlepszy laptop do nauki na 2023 rok jest dopasowany do konkretnych potrzeb. Niemniej powinien sprostać paru ważnym wymogom. Przede wszystkim ma być sprawny, funkcjonalny i wszechstronny. Trzeba bowiem brać poprawkę na to, że będzie on przez dziecko wykorzystywany nie tylko do nauki, ale także w celach rozrywkowych, np. do gier czy oglądania seriali. Istotną jego cechą jest też wytrzymałość, dlatego należy koniecznie zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów została wykonana obudowa. Na jakości wykonania sprzętu nie ma co oszczędzać – nawet jeśli wiąże się to z nieco większym wydatkiem. Zdecydowanie opłaca się celować w modele z aluminiową obudową oraz zapewniające dobrą ochronę przed kurzem, wilgocią oraz wstrząsami. Zawsze trzeba brać poprawkę na to, że laptop może zaliczyć upadek – nie warto ryzykować uszkodzeń, których naprawa jest bardzo kosztowna.

Laptop dla ucznia – czy musi być  drogi?

Laptop dla ucznia powinien być oczywiście funkcjonalny, ale to wcale nie oznacza, że ma kosztować fortunę. Z pewnością z celem mija się zakup typowo gamingowego sprzętu. Jak się okazuje, w kwocie do 2-3 tys. zł można bez problemu znaleźć solidne modele laptopów charakteryzujące się całkiem niezłymi parametrami. Na potrzeby ucznia będą one w zupełności wystarczające. Chcąc nieco zaoszczędzić na takim nabytku, warto polować na okazje – różnych promocji jest naprawdę sporo. W sklepach z elektroniką opłaca się także zaglądać do działu „outlet” – tam przeważnie trafiają laptopy powystawowe. Zaletą tych sprzętów jest niższa cena, ale trzeba się upewnić, że nie są one w żaden sposób uszkodzone i będą sprawować się, jak należy. Kupując laptop dla ucznia, rodzicom zależy na tym, żeby była to długoterminowa inwestycja – na kilka lat. W razie konieczności niektóre parametry przenośnego komputera da się „podkręcić”, np. kupując pamięć RAM.

Laptop dla ucznia – jakie powinien mieć parametry?

Wybierając laptop dla ucznia rok szkolny 2022/23, trzeba obowiązkowo uwzględnić jego parametry. W tym kontekście pojawia się parę istotnych kwestii, o których należy obowiązkowo pamiętać.

Procesor nie bez powodu jest nazywany sercem laptopa. To właśnie on ponosi w głównej mierze odpowiedzialność za wydajność komputera i jego płynną pracę. Gdyby laptop służył jedynie do odrabiania lekcji, można zdecydować się na tańszy procesor. Jednak w praktyce znacznie lepszym rozwiązaniem jest procesor nowszej generacji, np., Core i7 czy Core i9 jedenastej generacji Intela. Zasada jest prosta: im wyższa numeracja, tym lepszy procesor, ale też i droższy, co ostatecznie rzutuje na cenę laptopa.

Dysk twardy to nie tylko przestrzeń na dane. Jego pojemność ma rzecz jasna ogromne znaczenie, ale nie jest jedyną przesłanką, na którą należy zwrócić uwagę. W razie czego braki w tym zakresie da się łatwo i w miarę niedrogo uzupełnić poprzez zakup dysku zewnętrznego. Aktualnie model laptopa z dyskiem SSD to absolutne „must have”. To lepsze działanie systemu operacyjnego i wydajniejsza praca z plikami. Komputer włącza się z natychmiastowym rozruchem, a instalacja różnych programów nie zajmuje dużo czasu.

W sprzedaży są do wyboru laptopy z odrębną lub ze zintegrowaną kartą graficzną. W sytuacji, kiedy laptop będzie służył jako narzędzie do odrabiania lekcji czy tworzenia prezentacji, zintegrowana grafika w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak dziecko będzie grać w gry lub używać bardziej zaawansowanych programów graficznych, wówczas warto rozważyć wariant w postaci dedykowanej karty graficznej. Plusem takiego rozwiązania jest to, że w razie awarii łatwo kartę wymienić – w przeciwnym razie do wymiany jest cała płyta główna, a to już większy wydatek.

  • Gniazda

Solidny laptop do nauki na 2023 rok trudno wyobrazić sobie bez odpowiednich gniazd. Obowiązkowe w tym przypadku są zatem gniazda USB – USB-C oraz gniazda klasyczne charakteryzujące się wysoką przepustowością. Kolejnymi obowiązkowymi elementami porządnego laptopa są wyjście HDMI oraz czytnik kart pamięci. Dzięki temu nie będzie trzeba zaopatrywać się w rozmaite stacje dokujące czy przejściówki.

To, jakiej wielkości ma być ekran laptopa, zależy przede wszystkim od tego, gdzie konkretnie będzie on wykorzystywany: w szkole czy w domu. Laptop zabierany do szkoły powinien być poręczny, a zatem mniejszy – ekran 13 cali powinien być w sam raz. Taki sprzęt bez problemu zmieści się w plecaku. W przypadku laptopa przeznaczonego do użytku domowego można pokusić się o zakup modelu z większym ekranem, np. 15,6 czy nawet 17,1 cali.

 

Laptop dla ucznia 2023

Akcesoria komputerowe – co się przyda, gdy kupujesz laptop dla ucznia?

Kupując laptop dla ucznia rok szkolny 2022/23, nie wolno zapomnieć o nabyciu paru przydatnych akcesoriów. Bez wątpienia przyda się torba na laptopa, która ułatwi jego transport. Torbę można zastąpić plecakiem, ale powinien być on wyposażony w specjalną kieszeń na laptopa, usztywniany tył oraz w mocne, szerokie szelki. Kolejnym niezwykle przydatnym nabytkiem jest nakładka na klawiaturę. Skutecznie chroni klawiaturę przed zalaniem jakimś napojem, o co nietrudno podczas odrabiania lekcji czy grania na komputerze. Przyda się także myszka komputerowa. Obecnie bardzo modne są bezprzewodowe modele. Są one wygodne w użytkowaniu, ale pod ręką trzeba zawsze mieć zapasowe baterie. Chcąc uniknąć przykrych niespodzianek związanych z wyczerpaniem się baterii, lepiej zaopatrzyć się w tradycyjną myszkę na USB. Oprócz tego uczniowi na pewno będzie potrzebny pendrive, na który można zrzucić np. prezentację przygotowaną w ramach zadania domowego. Na wyposażeniu szkół są komputery i rzutniki, zwykle nie ma więc konieczności przynoszenia laptopa. To, co niezbędne, wystarczy zapisać na pendrive.

Jak więc widać, przy wyborze laptopa dla ucznia na nadchodzący rok szkolny należy uwzględnić sporo przesłanek. Odpowiedni sprzęt to sprzymierzeniec w zdobywaniu wiedzy i , a także do utrzymywania kontaktów z koleżankami i kolegami.

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl